“All hands to battlestations! This is not a drill! I repeat, this is not a drill!”

RDF (Robotech Defense Force) üyeleri, solda tüm ihtişamı ile Battloid konfigürasyonunda bir Valkyrie, arka planda SDF-1 ve sol alt köşede de Zentraedi filosundan gemiler
RDF (Robotech Defense Force) üyeleri, solda tüm ihtişamı ile Battloid konfigürasyonunda bir Valkyrie, arka planda SDF-1 ve sol alt köşede de Zentraedi filosundan gemiler

Efendim hepinize iyi akşamlar, bu seferki girintimizde size benim, ilk defa seyrettiğim 80`li yılların sonlarından itibaren hala devam etmekte olan iki müptelalığımın (anime ve çok basitleştirmek gerekirse dev robotlar, nam-ı diğer “mecha” lar) sebebi, pek güzide bir eser olan Robotech`ten bahsetmek isterim. İstedim, oldu.

Şimdi 30`lu yaşlarının civarında olan okurlar muhtemelen hatırlayacaklardır, bir de Voltran (aslında orjinali Voltron imiş, yıllar sonra internet sayesinde aydınlandığımızda öğrendik) vardı pazar sabahları yayınlanan, eyvallah, o da iyiydi hoştu, dağarcığımıza ne zaman bir maksatla yakın bir grup arkadaşla biraraya gelsek tekrarladığımız “Voltran`ı oluşturmak” sözünü, ardından türetilen “bilmemnenin nesi olsam ütü olurum, Voltran`ı oluştursak götü olurum” incisini kattı falan da, şimdi sevenleri alınmasın, az bi miktar tırt bi animeydi Robotech ile karşılaştırıldığında. Neden tırttı diyorum, her iki diziyi de seyredenler muhtemelen bana hak vereceklerdir, bu girintinin konusu olan Robotech`deki gerek senaryo olsun, gerek karakterler olsun, derinliği Voltran`da bulmak pek mümkün değil kanımca, ondan tırttı diyorum.

Neyse efem, konudan sapmayalım, Robotech`e geri dönelim: Dizi 1999 yılında yukardaki resimde gördüğünüz, sonradan SDF-1 (Super Dimensional Fortress`dır açılımı) olarak adlandırılan uzay gemisinin Dünya`ya zorunlu iniş yapmasıyla başlıyor; o güne kadar birbirleriyle savaşmakta olan Dünya milletleri de “ahaney bu da ne ola ki? biz en iyisi tepişmeyi bırakalım, biraraya gelelim (voltran voltran voltran!) şu gemiyi bir hale yola koyalım da fezaya açılalım” diyorlar. Gel zaman git zaman aradan 10 sene geçiyor, bir yandan gemiyi onarıyor insanlar, bir yandan gemide buldukları teknolojilerden faydalanarak yine yukardaki resimde sol planda gördüğünüz Valkyrie`leri üretiyorlar; bunlar uçak olup uçan, ama yeri geldiğinde de robot olup savaşan makineler oluyor sevgili okur.

Sonra efendim, SDF-1`in maiden voyage`ını yapacağı gün, gemideki Protoculture signature`unu takip eden Zentraedi`ler, Robotech Masters`ın savaşçı köle ırkı, Dünya`ya geliyor ve Robotech Masters`a ait olduğunu söyledikleri SDF-1`i geri almak için harekete geçiyorlar. Bakınız Zentraediler:

Zentraedi komutanları; kızıl saçlıdan başlayarak saat yönünde; Exedore, Breetai, Azonia, Khyron

Zentraedi komutanları; kızıl saçlıdan başlayarak saat yönünde; Exedore, Breetai, Azonia, Khyron

 Bu esnada Zentraedi SDF-1`e angaje olduğu sırada, geminin komutasındaki Kaptan Henry Gloval, geminin “jump” yapmasını emrediyor, SDF-1, onarım çalışmalarının sürdüğü 10 sene boyunca etrafında kurulmuş olan bir nevi mantar şehir Macross City`nin ve şehirde yaşayanların (yaklaşık 70 bin kişi kadardı yanlış hatırlamıyorsam) büyücenek bir kısmını da yanlışlıka beraberine alarak bir atlama yapıyor ve Plüton`un arkasında ortaya çıkıyor. Bu atlamadan sonra SDF-1`in jump motorları sırra kadem basıyor ve gemi, beraberindeki sivillerle birlikte Dünya`ya dönmek için uzun bir yolculuğa başlıyor. (bkz. BS Galactica)

Dizinin geri kalan bölümlerinde SDF-1`in Dünya`ya dönüş yolculuğunda kendisine tebelleş olan Zentraedilerle münasebetleri, bu esnada yaşanan aşklar, trajediler, Macross`un SDF içerisinde yeniden kurulması, şehrin işleyişi, felaketler, festivaller, türlü zorluklar sonunda SDF`nin Dünya`ya dönüşü, ardından Dünya`nın başına gelenler vesaire vesaireyi seyrediyoruz, derken sonunda yakılıp yıkılmış bir Dünya`dan SDF-3`ün (evet, iki tane daha inşa ediliyor) Robotech Masters`ı bulmak ve yıkıma son vermek maksatlı ayrılmasıyla orjinal Robotech sona eriyor.
36 bölümlük dev macera; düşün sevgili okur, 10, bilemedin 11 yaşlarında bir oğlan çocuğusun, uzay, robotlar, patlamalar, uzaylılar, patlamalar, uzay gemiler, yine patlamalar, uçaklar, macera, romans, aksiyon, heyecan, kahramanlık, fedakarlık, yani daha saysak sayılır da, bir çizgi filmde o zamana kadar görmeyi hayal edemediğin herşey, ya da hayallerini kurup da göremediğin..
36 bölümlük dev macera, yeniden, remastered, Legend of the Galactic Heroes`dan sonra ikinci büyük download projesi. Coming to a PC near you soon.
Had safhada heyecan.
Hnn, SDF devasa bir uzay gemisi değil miydi yahu? Allah allah..

Hnn, SDF devasa bir uzay gemisi değil miydi yahu? Allah allah..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: